Nieznane skarby z obiektu mieszkalno - obronnego w Starorypinie Prywatnym
Obiekt mieszkalno-obronny zlokalizowany na stanowisku numer 1 w Starorypinie Prywatnym wraz z zespołem osadniczym (zwłaszcza stanowiskiem numer 3 - podgrodziem) były niewątpliwie miejscem bardzo istotnym osadniczo i administracyjnie w okresie wczesnego i późnego średniowiecza (przynajmniej od 1326 roku o charakterze miejskim). Miejscem, gdzie przebywali włodarze, książęta, gdzie podpisywano ważne nie tylko dla pierwszego Rypina, ale i dla całej ziemi dobrzyńskiej dokumenty. Choć obserwowalne archeologicznie relikty tych wydarzeń zostały mocno przeobrażone przez człowieka i czas, wnoszą one bardzo istotne informacje o średniowieczu na ziemi dobrzyńskiej, a zwłaszcza jej północnej części. Widzimy także bogactwo i wyjątkowość zabytków zalegających w warstwach kulturowych.
Wśród licznych przedmiotów codziennego użytku odkrytych podczas badań obiektu mieszkalno-obronnego w Starorypinie Prywatnym zarejestrowano również te wykonane z metali kolorowych. Dziś przyjrzymy się trzem z nich. Pierwszy to niewielka aplikacja stroju/ozdoba (nr inw. 82/08, wykop 2/08, warstwa I/08, o długości 17 mm, szerokości maksymalnej 16 mm, ryc. 2). Kolejną aplikację stroju (artefakt ten mógł pełnić funkcję okucia ochraniającego dziurkę do pasa), z dziurką po środku i dwoma mniejszymi otworami po bokach odkryto podczas badań „stożka” w 2007 roku (nr inw. 44/07, wykop 1/07 (poszerzenie E), warstwa IX/07, o długości 15 mm, szerokości 14 mm, ryc. 3).
Przedmiotem wymagającym większej uwagi jest okucie zamka szkatułki (relikwiarza?), zdobione ornamentem geometrycznym, z dwoma otworami na klucz, z czterema nitami (nr inw. 16/08, wykop 3/08, humus, o długości 43 mm, szerokości 30 mm, grubości 0,6 mm) (ryc. 1). Choć nie dowiemy się już czego częścią było to okucie zamka, to ten niezwykły zabytek rozbudza naszą wyobraźnie, a zobaczyć go można na naszej wystawie archeologicznej.