Powstał 13 maja 1974 roku przy ówczesnym Powiatowym Domu Kultury. Początki klubu były zupełnie inne niż jego obecna forma. Na działalność i rozwój miały wpływ życzliwość i pomoc ówczesnych władz i pracowników domu kultury, a także przychylność i dobra wola władz miasta i zakładów pracy. Pierwszym prezesem Klubu był Ignacy Brzeziński. W tym czasie powstały zespoły: chór „Srebrny Włos” oraz Teatr Poezji, którego największym sukcesem było zdobycie III nagrody za montaż poetycki pt. „Czy to jest miłość?” podczas 8 edycji Ogólnopolskiego Artystycznego Ruchu Seniora w 1998 r.
W roku 1980 został wybrany nowy zarząd, którego przewodniczącą została Lucyna Marynowska. Kolejną przewodniczącą Klubu została w 1981 r. Genowefa Szalkowska. W 1994 r. wybrano nowy zarząd, a przewodniczącą została Krystyna Witkowska, pełniąca tę funkcję do roku 2010. Od września 2010 do 2015 roku funkcje przewodniczącej pełniła Barbara Zimnicka, a obecną przewodniczącą Klubu Seniora „Srebrny Włos” jest Urszula Karwicka. Zarząd postanowił uaktywnić Klub przez poszerzenie swojej działalności na ośrodki gminne oraz miasta ościenne. Przekształcono chór w zespół wokalny, stworzono zespół biesiadny „Sami Swoi”. Dzięki ludziom dobrej woli, a także członkom klubu pragnącym, czy to realizować marzenia własnej młodości, czy też przeżyć „jesień życia” aktywnie i twórczo, klub zaczął się rozwijać tworząc różne sekcje zainteresowań, co w efekcie sprawiło, iż znajduje sie od wielu lat w czołówce najlepszych klubów seniora w kraju. Co roku bierze udział w organizowanym w Bydgoszczy ( jest ona centrum krajowym, jeżeli chodzi o ruch Seniorów) przeglądzie oceniającym całokształt dorobku klubów Seniora z całej Polski i co roku zdobywa nagrody i wyrazy uznania za różnorodność prowadzonych form oraz pomysłowość w realizacji zadań konkursowych. Dniem spotkań klubu jest każda środa tygodnia. Czasami spotkania te kończą się tylko herbatą i ciastkiem oraz pogaduszkami w swojskim gronie. Najczęściej jednak bywają spotkania pełne niespodzianek. Każde święto jak m.in. Święto Kobiet, Dzień Matki, Babci, uroczystości patriotyczne są co roku zaznaczane w klubie przeróżnymi propozycjami spotkań z ciekawymi ludźmi, wieczorami wspomnień, poezji, śpiewu a nawet tańca. Co roku klub jest organizatorem imprezy zwanej “Jajko Wielkanocne” dla samotnych, zaś z okazji Bożego Narodzenia “Wigilii dla samotnych”, uroczystości ze wszystkimi elementami towarzyszącymi wigilijnym zwyczajom i tradycjom. Różnego typu święta są okazją do spotkań z innymi zaprzyjaźnionymi klubami seniora. Taka wymiana towarzyska jest bardzo korzystna dla wszystkich, gdyż owocuje w nowe doświadczenia. Rypińscy Seniorzy co roku twórczo odnotowują swoją obecność podczas różnych wydarzeń kulturalnych w naszym mieście, biorą udział w m.in. : Agrze, Rypińskiej Wiośnie Teatralnej, Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Seniorzy także byli pomysłodawcami Zlotów Zespołów Artystycznych Klubów Seniora, które odbywają się od ponad 30 lat w Sitnicy. Zlot uznany za ciekawy pomysł na twórczą i aktywną starość został wymieniony w „Atlasie Złotego Wieku” wydanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Zespoły działające przy klubie uczestniczą w różnego typu przeglądach, festiwalach, konkursach odbywających się poza granicami naszego miasta, konfrontując swój dorobek z innymi klubami, pokazują jednocześnie, że Rypin również świetnie „seniorami stoi”. To właśnie w „Srebrnym Włosie” ludzie tzw. trzeciego wieku mogą się dalej realizować, rozbudzać zainteresowania artystyczne. Uśmiech, radość i chwila zapomnienia wśród przyjaciół to spokojniejsze spoglądanie w jutro i bodziec do życia i działania.