20 lutego br w Rypińskim Domu Kultury została oficjalnie otwarta wystawa pt. „Andrzej Wajda 40/90”, która przyjechała do nas z Filmoteki Narodowej z Warszawy. Jest to wspaniałe, plenerowe podsumowanie dzieł filmowych zmarłego w zeszłym roku wybitnego polskiego reżysera. W porządku chronologicznym twórcy wystawy przedstawili filmy fabularne, które bardzo często były ekranizacjami dzieł literackich. Tytuł wstawy nawiązuje to tego, że w momencie 90 urodzin reżysera (które świętował 6 marca 2016 roku), miał on na swoim koncie 40 filmów fabularnych. Do bogatej twórczości należy dodać ponad dwadzieścia filmów dokumentalnych i imponującą ilość spektakli teatralnych, w tym Teatru Telewizji. Andrzej Wajda za całokształt swojej twórczości otrzymał w 2000 roku Oscara, natomiast wiele jego filmów zostało narodzonych na prestiżowych festiwalach filmowych w Polsce i zagraną. Mimo, że większość jego filmów fabularnych traktuje o przeszłości, to dotykają one zawsze tożsamości narodowej, mają uniwersalne przesłanie, co sprawia, że twórczość Wajdy doceniania jest poza granicami kraju.
Mimo, że deszczowa pogoda pokrzyżowała plany, symboliczne otwarcie wystawy nastąpiło w sali kina „Bałtyk”. Zebranych na uroczystości powiał Grzegorz Ziomek – dyrektor RDK, który w kilku słowach opowiedział o wystawie i zaprosił na projekcję filmu pt. „Powidoki” – ostatniego działa mistrza polskiego kina, a następnie na dyskusję o filmie i innych działach zekranizowanych przez Wajdę. W przerwie po seansie - przed dyskusją, na której obecni byli członkowie działającego w RDK Klubu Miłośników Filmów oraz inni goście można było obejrzeć prezentację dzieł literackich i plakaty filmowe ich ekranizacji.
Film „Powidoki” zdominował dyskusję Klubu Miłośników Filmów, szczególnie duże wrażenie wywarł na młodzieży, która aktywnie uczestniczyła w spotkaniu i śmiało wyrażała swoje opinie.
Wystawę „Andrzej Wajda 40/90” można podziwiać na placu przed Rypińskim Domem Kultury do dnia 10 marca br. Szczególnie efektownie wygląda po zmierzchu.
Rypiński Dom Kultury serdecznie dziękuję za pomoc w organizacji wystawy:
Panu Janowi Rejsowi oraz Panu Mirosławowi Marynwskiemu i pracownikom Przedsiębiorstwa Komunalnego „Komes” w Rypinie.
Dziękujemy również za patronat medialny : Tygodnikowi Rypińskiemu CRY oraz telewizjom: Rypin.tv i TV Rypin.