Tegoroczna wiosna w Rypińskim Domu Kultury podobnie jak początek roku minęła na tworzeniu i realizowaniu działalności kulturalnej w internecie. Z oczywistych względów nie mieliśmy możliwości grania seansów filmowych w naszym kinie, ani organizowania w sposób bezpośredni koncertów, konkursów i spektakli. To jednak nie zniechęciło nas do działania, a doświadczenie jakiego nabraliśmy w czasie lockdownu zaowocowało kontynuowaniem wydarzeń online za pośrednictwem naszego profilu na FB.
W marcu udało się przeprowadzić wirtualny konkurs recytatorski Twórczości dla Dzieci. Jest to wydarzenie cykliczne, które przez 24 lata jest organizowane w naszej instytucji i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli szkół podstawowych naszego miasta i powiatu. Tegoroczna edycja musiała odbyć się wirtualnie, ale taki sposób konfrontacji recytatorskich wcale nie zniechęcił uczestników. Wpłynęło bardzo dużo zgłoszeń (filmików), które jury pod przewodnictwem Wioletty Romanowskiej – polonistki w Zespole Szkół nr 1 w Rypinie, wnikliwie obejrzało, wysłuchało i oceniło. Miło jest nam podkreślić, że konkurs ten nie stracił na jakości, utrzymany został dotychczasowy wysoki poziom, co przełożyło się na przyznanie nagród i wielu wyróżnień w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii I (dzieci klas 1-3) werdykt był następujący: I miejsce – Gaja Chylińska SP Borzymin, I miejsce – Anna Bytner SP 3 Rypin, II miejsce – Julek Gawroński SP Ostrowite, II miejsce - Nikola Przybyszewska - SP Skrwilno, III miejsce – Paulina Sobolewska SP Skudzawy, III miejsce – Kamila Pysiak – SP 1 Rypin. Wyróżnienia: Maja Paradowska – SP Nadróż, Mateusz Drzewoszewski – SP Trąbin, Paulina Meler – SP Wąpielsk, Mateusz Rybka – SP Starorypin. W kategorii II (dzieci z klas 4-8) na podium stanęli: I miejsce – Paulina Linowska - SP Skudzawy, II miejsce- Emilia Bytner - SP 3 Rypin, II miejsce - Lena Rochnowska – SP Ugoszcz, III miejsce – Olivier Wiesztort – SP 1 Rypin, III miejsce – Oliwier Majewski – SP Zakrocz. Wyróżniono zaś Amelię Stalmirską – SP3 Rypin oraz Igora Stańskiego – SP 1 Rypin.
Kolejnym konkursem skierowanym do młodych osób uzdolnionych wokalnie, przeprowadzonym przez RDK w kwietniu, a rozstrzygniętym w maju był Wirtualny Konkurs Wokalny „Podziel się piosenką”. Konkurs ten odbył się po raz drugi i miał zasięg powiatowy. Wpłynęło sporo zgłoszeń i filmików z nagraniami, a jury któremu przewodniczył Dariusz Puciński – realizator dźwięku w studio nagrań RDK, wyłoniło najlepszych wykonawców wg. regulaminowych kategorii wiekowych. W najmłodszej kategorii wiekowej do lat 6 nagroda powędrowała do duetu - Gabrysia Kwiatkowska i Majka Kowalska - Muzyczna Strefa Rypin. W kategorii wiekowej od 7 do 10 lat nagrodę zdobyła - Anna Żendarska - Muzyczna Strefa Rypin, Wyróżnienie - Tymon Lewandowski - Muzyczna Strefa Rypin. W kategorii wiekowej od 11 do 14 lat nagrody powędrowały do: Leny Rochnowskiej i Kariny Wróblewskiej - Studio Twórczości Artystycznej Start w Rypinie, zaś wyróżnienie do Agaty Okońskiej - Muzyczna Strefa Rypin. W kategorii wiekowej od 15 do 17 lat nagrodzono: Bartosza Rochnowskiego - Studio Twórczości Artystycznej Start w Rypinie oraz Alicję Sulkowską - Muzyczna Strefa Rypin.
W 17 maja miało miejsce wręczenie nagród laureatom konkursu literackiego „Bezpieczna Polska, bezpieczna ziemia rypińska”, którego pomysłodawcą był gen. Bogusław Pacek – Honorowy Obywatel Miasta Rypin. Wydarzenie to odbyło się w bardzo kameralnym gronie i przy zachowaniu wszelkich obostrzeń sanitarnych. Podczas spotkania wręczono laureatom konkursu dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe o charakterze wojskowym ufundowane przez generała. Oprócz generała na uroczystości był obecny gospodarz naszego miasta – burmistrz Paweł Grzybowski, który pogratulował sukcesu laureatom i nauczycielom. W konkursie tym I miejsce zajęła Karina Sieklicka – SP Trąbin - za wiersz „Marzenie o bezpiecznej ojczyźnie”, II miejsce zajęła Paulina Szulc – ZS nr 4 im. Ziemi Dobrzyńskiej w Nadrożu za pracę „Mój dom, moje miasto”, a na miejscu III uplasowały się dwie prace: Mateusza Pucińskiego („Życzenie”) i Patrycji Kosińskiej („Zimowe wspomnienia”) – uczniów SP w Radzynku. Wyróżniono zaś następujące osoby: Kingę Błaszkiewicz i Bartosza Borka – ZS nr 2 im. Unii Europejskiej w Rypinie, Wiktorię Dominikę Godek – SP w Skudzawach, Paulinę Kuczmarską - ZS nr 4 im. Ziemi Dobrzyńskiej w Nadrożu oraz Julię Mazurowską – SP nr 3 im. św. Jana Pawła II w Rypinie.
W drugiej części spotkania z gen. Bogusławem Packiem odbyła się debata z przedstawicielami klas mundurowych powiatowych szkół średnich. Młodzi ludzie podzielili się swoimi opiniami na tematy szeroko rozumianego bezpieczeństwa w kraju. Dyskusję moderował sam generał, a uczniowie chętnie wypowiadali się i zadawali pytania. Merytoryczny poziom debaty oraz dojrzałość rozmówców zrobiły na generale i organizatorach duże wrażenie. Mamy nadzieję, że tego typu spotkania jeszcze się powtórzą.
W kwietniu Rypiński Dom Kultury zaprosił do Wirtualnego Studia Pawła Berenta – przedsiębiorcę, współwłaściciela Ośrodka Wypoczynkowego w Sitnicy, który opowiedział o modernizacji ośrodka i przedstawił plany na najbliższy czas. Aktualna oferta jest już bogata w atrakcje dla dzieci i dorosłych, a z tego co udało się nam dowiedzieć dużo jeszcze niespodzianek czeka na odpoczywających w tym miejscu gości. Sitnica zaprasza już teraz do korzystania z oferty wypoczynkowej, rekreacyjnej i kusi niebywale swoimi naturalnymi walorami przyrodniczymi. Dla wielu pokoleń mieszkańców miasta i powiatu to kultowe miejsce wypoczynku, a jego reaktywacja niezwykle cieszy. Czas rodzinny spędzony właśnie w Sitnicy to czas wypełniony relaksem na świeżym powietrzu i aktywnością fizyczną w różnym wymiarze.
Ze względu na pandemię nie mogliśmy wielu wydarzeń zorganizować bezpośrednio. Jednym z takich był wirtualny koncert patriotyczny z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Koncert ten przybrał szeroki zasięg ze względu na fakt, że uczestniczyli w nim reprezentanci miasta i wszystkich gmin powiatu rypińskiego. Pomysłodawczynią stworzenia koncertu w takiej formie była dr Joanna Borowiak – Poseł na Sejm RP, koordynatorem Starostwo Powiatowe. RDK złączył zaś w jedną całość nadesłane przez szkoły i instytucje filmiki. Tak wspólnymi siłami z okazji jubileuszu święta państwowego powstał koncert, który opublikowaliśmy na naszym profilu na FB.
Działanie w sieci nie tylko zapewnia bezpieczeństwo w dobie pandemii, ale sprawia, że aktywność działalności kulturalnej może przybierać duży zasięg, a to przekłada się na nowe znajomości i szerszą współpracę. Dzięki obecności w wirtualnym świecie udało nam się nawiązać kontakt z profesorem Janisem Purinsem z Akademii Muzycznej im. Jazepsa Vitolsa w Rydze. Jest on nauczycielem wielu pokoleń wybitnych muzyków łotewskich oraz dyrygentem i jednym z założycieli Łotewskiego Młodzieżowego Zespołu Symfonicznego, z którym zdobył wiele nagród na festiwalach w Polsce, Niemczech, Holandii, Austrii, czy Szwajcarii. Profesor Purins jest także członkiem jury oraz współorganizatorem wielu festiwali muzycznych w Europie był również dyrygentem zespołów studenckich w Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Niemczech, Norwegii, Rosji, Estonii, Słowenii oraz na Litwie. Dzięki nawiązaniu tej znajomości otrzymaliśmy od miasta partnerskiego Bauski na Łotwie – muzyczny upominek z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Łotewscy muzycy wspólnie z Młodzieżową Orkiestrą Dętą Łobeskiego Domu Kultury przesłali do RDK wspaniałe wykonanie pieśni „Witaj majowa jutrzenko”. Być może to zapowiedź wspólnych muzycznych projektów.
Kiedy już zagościły cieplejsze dni i mogliśmy wyruszyć w teren udało się nam przy okazji wycieczek rekreacyjnych po pracy uwiecznić na fotografiach figurki przydrożne. Okazuje się, że w powiecie rypińskim istniej bardzo dużo takich symboli religijnych, a przy większości z nich odbywają się różne spotkania modlitewne – w maju są to nabożeństwa majowe ku czci Matki Bożej. Fotografie figurek publikowaliśmy na naszym profilu na FB.
Na placu przed kinem pojawił się specjalny stojak na rowery dla wszystkich widzów, którzy na filmy postanowią przyjechać na jednośladzie. Takie rozwiązanie to doskonały pomysł, ponieważ coraz więcej osób stawia na aktywność fizyczną. Dzięki uprzejmości radnego powiatu rypińskiego – Ziemowita Kłosowskiego – miłośnika rekreacyjnych wycieczek rowerowych oraz dobrego kina udało się zakupić i zamontować estetyczny stojak, z którego już korzystają osoby odwiedzające naszą instytucję.
RDK nie zapomina także o ważnych datach w kalendarzu. Specjalnie na Dzień Matki wokalistki i instrumentaliści pracujący na co dzień w Muzycznej Strefie oraz w innych sekcjach Rypińskiego Domu Kultury nagrali wspólnie muzyczny upominek. Młodzież wykonała cover wzruszającej piosenki „Dla mamy” z repertuaru Korteza, a najmłodsze dziewczynki zaśpiewały piosenkę „Kocham Cię mamo” z repertuaru zespołu Arka Noego. Z okazji Dnia Dziecka Amatorska Grupa Artystyczna „Warszawska 8” postanowiła nagrać inscenizację pt. „Rzepka” na podstawie wiersza Juliana Tuwima.
Również dzięki wspaniałej współpracy RDK z rypińskimi przedszkolami udało się ekipie RDK gościć z kamerą u maluchów. Cel był taki, aby na pewne „duże sprawy” zerknąć „małym okiem”. Zdarza się dość często, że na niektóre z pozoru proste pytania trudno nam znaleźć trafną odpowiedź. Okazuje się, że najmniej problemu z takimi zadaniami mają najmłodsi. Szczere i świeże spojrzenie na pewne sprawy z pewnością rozwieje nasze wątpliwości.
Ostatnie dni maja spędziliśmy na przygotowaniu dla naszych odbiorców kilku kulturalnych propozycji. Grupa „Warszawska 8”, w skład której wchodzą bez wyjątku wszyscy pracownicy RDK zagrała w „Krzyżówce” – kabaretowym utworze z repertuaru Ireny Kwiatkowskiej, którego tekst i muzykę napisał Marian Hemar. To doświadczenie spowodowało, że już teraz pracujemy nad nowymi projektami, aktywnie uczestnicząc w tworzeniu małych form. Okazuje się, że w naszej instytucji w każdym pracowniku niezależnie od stanowiska drzemią talenty, które nieśmiało wychodzą na światło dzienne przy okazji realizacji kolejnych autorskich pomysłów. „Krzyżówka” powstała z okazji Dnia Działacza Kultury, który obchodzony jest 29 maja. Kreatywność i potencjał grupy „Warszawska 8” jest niezgłębiony i z pewnością jeszcze nie raz zaskoczymy miło naszych odbiorców. Udział we wspólnych przedsięwzięciach nie tylko integruje, ale także motywuje do dalszej pracy.
Od ostatniego weekendu maja wróciliśmy do grania filmów na dużym ekranie. Mimo, że nadal musimy dostosować się do obowiązujących zasad sanitarnych (50% miejsc, dystans, dezynfekcja, maseczki), to i tak bardzo nas cieszy powrót do namiastki normalności. Specjalnie dla naszych widzów przygotowaliśmy na czerwiec aż pięć premier. Z myślą o najmłodszych gramy „Skąd się biorą sny”, „Psy i koty 3”, kulową animację „Tom&Jerry”, dla młodzieży nie zabraknie kina SF i horroru „Mortal Kombat” czy „Obecność 3” dostarczą moc wrażeń. Widzów dorosłych i poszukujących interesujących propozycji zapraszamy na „Sound of metal” oraz „Na rauszu”.
Szczególnie ciepło zapraszamy na spektakl - komedię koncertową „Domówka” w wykonaniu Soni Bohosiewicz na żywo, która na scenie Rypińskiego Domu Kultury już 27 czerwca (niedziela) o godzinie 17.00. Po tak długiej pauzie wydarzenia kulturalne orgaznizowane w sposób bezpośredni cieszą jeszcze bardziej. Mamy nadzieję, że oferta kulturalna spotka się z dużym zainteresowaniem, bo czas spędzony w RDK – kinie „Bałtyk” to gwarancja dobrej zabawy i wielu pozytywnych wrażeń.