W czwartek 26 października br. w Rypińskim Domu Kultury miało miejsce wyjątkowe wydarzenie kulturalne. Pod hasłem „Filmowy Rypin” zostały zaprezentowane szerokiej publiczności projekty działań kulturalnych w zakresie tworzenia i promowania filmów amatorskich oraz profesjonalnych przez instytucje kultury w mieście: Rypiński Dom Kultury, Miejsko – Powiatową Bibliotekę Publiczną oraz młodego filmowca – pasjonata Wawrzyńca Turowskiego – studenta trzeciego roku reżyserii i operatorki szkoły filmowej przy Społecznej Akademii Nauk w Warszawie.
Zebranych na sali, wśród których znaczną część stanowiła młodzież Zespołu Szkół nr 1 w Rypinie wraz z nauczycielami powitali serdecznie gospodarze uroczystości Grzegorz Ziomek – dyrektor RDK oraz Marek Taczyński – dyrektor Miejsko - Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie. Następnie zebrani obejrzeli film dokumentalny pt. „Winda na świat”, którego główna bohaterka, rypinianka Teresa Góral opowiadała o swojej chorobie, pasji artystycznej i odizolowaniu ze względu na brak możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania. Dzięki staraniom władz miasta i powiatu i przy wsparciu darczyńców po blisko 7 latach walki udało się zamontować windę osobową w miejscu balkonu, dzięki której bohaterka filmu może samodzielnie wychodzić ze swoich przysłowiowych czterech ścian. Film ten stworzył Wawrzyniec Turowski, który jest autorem wielu filmów o ciekawych osobach w mieście z cyklu „Rypin w odcinkach” . Reżyser sam opowiedział o swoim zamiłowaniu do tworzenia filmów, własnych osiągnięciach, podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat kinematografii oraz zaprosił do obejrzenia kolejnego swojego projektu – teledysku promującego grupę wokalną z naszego miasta – Korniki, którą prowadzi Czarek Kubacki – nauczyciel muzyki SP 3 w Rypinie.
Kolejnym punktem programu „Filmowy Rypin” było zaprezentowanie przez dyrektora RDK drogi do cyfryzacji kina „Bałtyk” i stworzenia Klubu Miłośników Filmów oraz omówienie realizacji projektu „Wielka Sztuka na Ekranie”, w ramach którego zakupiony został nowy ekran kinowy umożliwiający oglądanie nowości filmowych w najlepszej jakości.
Dzięki dofinasowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Burmistrza i Rady Miasta Rypin kino otrzymało w lipcu 2016 roku nowoczesny projektor cyfrowy. Nowa technologia daje możliwość grania na dużym ekranie nowości filmowych. Oferta kina „Bałtyk” jest zatem bardzo atrakcyjna. Znajdują się w niej świetnie propozycje filmowe zarówno dla dzieci jak i dorosłych widzów. Dzięki reaktywacji kina rozpoczął działanie Klub Miłośników Filmów. Raz w miesiącu klubowicze spotykają się w kinie, gdzie wspólnie oglądają ciekawy film, a po nim w miłej atmosferze toczą się rozmowy. Do dnia dzisiejszego odbyło się trzynaście takich spotkań.
Z oferty kina „Bałtyk” korzystają też uczniowie rypińskich szkół. Odpowiednio dobrana oferta edukacyjna z elementami profilaktyki to doskonała propozycja dla dzieci i młodzieży. Przy okazji rozrywki uczniom przekazuje się pewne elementarne zasady współżycia społecznego, uwrażliwia na drugiego człowieka, zwraca uwagę na zagrożenia.
Projekt „Wielka Sztuka na Ekranie” to nie tylko zakup nowego ekranu, ale wiele innych, cennych wydarzeń kulturalnych, takich jak: warsztaty filmowo – aktorskie, retransmisje spektakli teatralnych, oper, baletów, musicali, wystaw muzealnych z największych centrów kultury na całym świecie. W najbliższym czasie – 27 października br. odbędzie się pierwsze tego typu wydarzenie – opera „Carmen” z Met, a już 3 listopada zobaczymy „Święty Piotr i inne papieski bazyliki Rzymu”.
„Filmowy Rypin” stał się doskonałą okazją do zaprezentowania materiału z wakacyjnych warsztatów filmowo – aktorskich w RDK oraz warsztatów filmowych „Poklatkowo”, które już od kilku lat odbywają się Bibliotece. Na dużym ekranie zaprezentowano filmy tworzone przez uczestników warsztatów, a w podziękowaniu za udział w warsztatach dzieci otrzymały upominki.
Na temat Klubu Filmowego w Bibliotece wypowiedziała się jego koordynatorka – Małgorzata Gołębiewska, która podsumowała w kilku słowach dotychczasowe działanie Klubu i zaprosiła na kolejne spotkanie już 21 listopada.
Na zakończenie publiczność miała okazję zobaczyć film amatorski Kamila Bukłahy pt. : „Niebyt”, który zdobył pierwszą nagrodę na I Festiwalu Filmów Amatorskich „Stopklatka” zorganizowanym przez RDK w dniach 7-8 października. Następnie wszyscy obejrzeli film „Ostatnia Szansa” w reżyserii Jakuba Grada, który poruszył serca i wycisnął z oczu łzy zebranym na sali.