Rypiński Dom Kultury od zawsze stara się w swojej działalności kulturalnej zaakcentować również święta kalendarzowe takie jak: Sylwester – powitanie Nowego Roku, 22 stycznia – Dzień Babci i Dziadka, 14 lutego – Walentynki, 8 marca – Dzień Kobiet, 26 maja - Dzień Matki, 1 czerwca - Dzień Dziecka, 30 listopada – Andrzejki, Sprzątanie Świata, Dzień Ziemi. Każda z tych okoliczności była przez naszą instytucję zauważona. Większość z niech jest nadal uświetniana. Także święta narodowe: rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Święto Niepodległości 11 listopada, czy 15 sierpnia – rocznica Bitwy Warszawskiej (Cud nad Wisłą) są przez dom kultury współorganizowane. Uroczystości patriotyczne są prowadzone i nagłaśniane, a oprawę muzyczną zapewnia Miejska Orkiestra Dęta, Chór Nauczycielski „Belcanto”, wokaliści RDK.
W zależności od charakteru święta, możliwości finansowych ośrodka, pogody i pomysłów kadry instruktorskiej z okazji świąt kalendarzowych organizowane są imprezy estradowe, koncerty, seanse kinowe, konkursy, zabawy i gry w plenerze. Propozycje domu kultury cieszą się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród najmłodszych mieszkańców naszego miasta, bowiem stanowią doskonałą formę rozrywki.
Sylwester
Tradycją już stało się wspólne witanie Nowego Roku i zarazem żegnanie starego w naszym mieście. Miejsca bywają różne. Wcześniej była to ul. Rynek, obecnie sylwestrowa zabawa odbywa się w nowym centrum miasta przy ul. Nowy Rynek. Dom kultury w tę niepowtarzalną noc proponuje wesołą, wręcz szampańską zabawę dla mieszkańców miasta przy muzyce mechanicznej serwowanej przez DJ.
Frekwencja - szczególnie przed północą, zazwyczaj jest imponująca,. Z roku na rok okazuje się, że pomysł witania Nowego Roku wspólnie z innymi mieszkańcami miasta zyskuje coraz więcej entuzjastów. Sam moment witania Nowego Roku jest zawsze wyjątkowy. Wspólne odliczanie, życzenia noworoczne od władz miasta, zapierające dech piersiach fajerwerki wprawiają obecnych w niepowtarzalny nastrój.
Walentynki
Walentynki to święto wszystkich zakochanych. Ten szczególny dzień - 14 lutego każdego roku dom kultury stara się zaakcentować organizując romantyczny wieczór zakochanym mieszkańcom miasta. Wiadomo nie od dziś, że najlepsze randki odbywają w kinie, dlatego też nasz „Bałtyk” zawsze wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zakochanych i oferuje im romantyczny seans. Tego dnia kino cieszy się wyjątkowo dużym zainteresowaniem. Podczas takiego seansu spośród zakupionych biletów losowane jest kilka szczęśliwych. Posiadacze wylosowanych biletów otrzymują walentynkowe upominki.
Dzień Dziecka
Święto naszych milusińskich! Specjalnie dla nich dom kultury współorganizuje z innymi instytucjami miejskimi oraz ratuszem piknik na świeżym powietrzu. To czas wspólnej zabawy, gier i konkursów, nie brakuje innych atrakcji w postaci mini wesołego miasteczka, malowania twarzy, magików, wróżek, czy słodkiego poczęstunku.
W przypadku niesprzyjającej pogody dla najmłodszych mieszkańców miasta kino „Bałtyk” organizuje ciekawy bezpłatny seans filmowy.
Dzień Kobiet
8 marca to jedno z najsympatyczniejszych świąt pozostałych z poprzedniego systemu władzy. W latach 80 - tych pracownicy domu kultury organizowali w Dniu Kobiet uroczyste wieczorki, na których nie brakowało występów wokalnych, recytatorskich czy instrumentalnych. Z tej okazji swoje talenty artystyczne prezentowali lokalni amatorzy, członkowie sekcji i klubów domu kultury.
Z biegiem lat z okazji święta Pań dom kultury starał się zapraszać gwiazdy i gwiazdeczki polskiej sceny rozrywkowej. Gościliśmy m.in. „Czerwone Gitary”, zespół „Kajoa”, Michała Bajora, Bogusława Meca, Jerzego Kryszaka. Obecnie również odbywają się imprezy estradowe dedykowane kobietom, bo obchody Dnia Kobiet stały się już miłą tradycją.
Andrzejki
Andrzejki to ostatni moment na wesołą zabawę przed zbliżającym się adwentem, z której korzystają wszyscy. Z okazji tego święta RDK organizuje imprezę estradową zwaną „Andrzejkowy Misz Masz”, w której prezentują swoje talenty artyści amatorzy i profesjonaliści. Oprócz andrzejkowych treści edukacyjnych (przedstawianych w zabawny, kabaretowy sposób dawnych i obecnych obrzędów i zwyczajów), spośród publiczności losowani są szczęśliwcy, dla których przygotowane są różne niespodzianki. Jest to impreza, w której często w spontaniczny sposób dochodzi do interakcji z publicznością.