banerek modernizacja 2.JPG
Wyszukiwarka
Styczeń 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
18 19 20 21 22 23 24
baner kup bilet 3.JPG
baner kino.JPG
banerek ministerstwo.JPG
banerek facebook.JPG
banerek twitter.JPG
banerek modernizacja.JPG
grafika
Poniedziałek, 25.05.2020
Agnieszka SzwankowskaLiczba wyświetleń: 225
„Powrót Rypilli” - Kultura w sieci!

W związku z pandemią wszelkie działania kulturalne, które mogą być realizowane i prezentowane wirtualnie zostały przeniesione do Internetu. Jesteśmy za Wami każdego dnia starając się uatrakcyjnić codzienność i zadbać o to, by wolny czas wykorzystać kreatywnie. Postanowiliśmy podobnie jak wiele instytucji kultury z całej Polski aplikować do programu ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura  w sieci”. Kilka dni temu, dotarła do nas radosna wieść z Narodowego Centrum Kultury, że projekt RDK na zadanie pod nazwą: „Nagranie audiobook Powrót Rypilli” w ramach programu „Kultura w sieci” zyskał dofinasowanie w wysokości 5 tyś zł. Nie spodziewaliśmy się tego, bo aplikujących podmiotów było bardzo dużo. Jednak nasz pomysł spodobał się oceniającym i w rezultacie otrzymaliśmy wsparcie, dzięki któremu będziemy w stanie zakupić aktualizację programu komputerowego wykorzystywanego w Studio Nagrań oraz pozostałe środki przeznaczyć na wydanie płyty CD ze słuchowiskiem.  Taka pomoc finansowa, szczególnie teraz gdy nie generujemy żadnych przychodów z działalności kina, ma dla nas ogromne znaczenie.

Tym samym, już niedługo będzie miała miejsce niecodzienna premiera! Po raz pierwszy Rypiński Dom Kultury wyda audiobooka i to z okazji 675 – lecia nadania praw miejskich Rypinowi. To innowacyjne działanie byliśmy w stanie zrealizować dzięki temu, że posiadamy w instytucji Studio Nagrań. To właśnie w nim przez kilka ostatnich tygodni rodziło się słuchowisko, które mamy nadzieję spodoba się wszystkim odbiorcom rypińskiej kultury.

„Powrót Rypilli” opowiada o losach nieco dziwnego stwora, który kiedyś uratował nasze miasto przed zagładą i zniszczeniem. W tym miejscu odsyłamy do lektury świetnego komiksu „Cud nad Rypienicą”, wydanego przez Miejsko – Powiatową Bibliotekę Publiczną z okazji 670 – lecia nadania praw miejskich Rypinowi, w którym poznajemy główną bohaterkę naszego audiobooka. W sposób lekki i przyjemny przedstawimy Wam dalsze losy stwora znad Rypienicy i dlatego tytuł naszej bajki to właśnie „Powrót Rypilli”.

Swoich talentów artystycznych i głosów do słuchowiska użyczyli: Rafał Cieszyński – aktor, Paweł Grzybowski – burmistrz Rypina, Jarosław Sochacki – rypiński starosta, Andrzej Pawlewicz – instruktor, konferansjer RDK, Oliwia i Bartek Rochnowscy – uczestnicy zajęć artystycznych RDK.

Autorką bajki, tekstów piosenek i muzyki jest Justyna Motylewska – wieloletnia istruktorka RDK, kierownik ds. artystycznych, a obecnie pełniąca obowiązki dyrektora.

Montażu słuchowiska podjął się Dariusz Puciński – realizator dźwięku, a grafikę do bajki przygotowała Agnieszka Szwankowska – plastyk RDK. Słuchowisko będzie wzbogacone o prezentację wizualną, stworzoną w oparciu o prace  dzieci z kółka plastycznego, które jeszcze przed pandemią ilustrowały podczas zajęć historyjkę o potworze z miejskiej rzeki.

Słuchowisko ukaże się premierowo w sieci – na naszej stronie internetowej oraz na facebooku RDK już w Dni Rypina – 24 czerwca 2020r.

Bądźcie z nami.

Wyślij na portal społecznościowy Facebook
Wyślij link e-mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ