banerek modernizacja 2.JPG
Wyszukiwarka
Wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
28 29 30 1 2 3 4
baner kup bilet 3.JPG
baner kino.JPG
banerek ministerstwo.JPG
banerek facebook.JPG
banerek twitter.JPG
banerek modernizacja.JPG
baner kawiarenka.JPG
grafika
Poniedziałek, 25.05.2020
Agnieszka SzwankowskaLiczba wyświetleń: 162
„Powrót Rypilli” - Kultura w sieci!

W związku z pandemią wszelkie działania kulturalne, które mogą być realizowane i prezentowane wirtualnie zostały przeniesione do Internetu. Jesteśmy za Wami każdego dnia starając się uatrakcyjnić codzienność i zadbać o to, by wolny czas wykorzystać kreatywnie. Postanowiliśmy podobnie jak wiele instytucji kultury z całej Polski aplikować do programu ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura  w sieci”. Kilka dni temu, dotarła do nas radosna wieść z Narodowego Centrum Kultury, że projekt RDK na zadanie pod nazwą: „Nagranie audiobook Powrót Rypilli” w ramach programu „Kultura w sieci” zyskał dofinasowanie w wysokości 5 tyś zł. Nie spodziewaliśmy się tego, bo aplikujących podmiotów było bardzo dużo. Jednak nasz pomysł spodobał się oceniającym i w rezultacie otrzymaliśmy wsparcie, dzięki któremu będziemy w stanie zakupić aktualizację programu komputerowego wykorzystywanego w Studio Nagrań oraz pozostałe środki przeznaczyć na wydanie płyty CD ze słuchowiskiem.  Taka pomoc finansowa, szczególnie teraz gdy nie generujemy żadnych przychodów z działalności kina, ma dla nas ogromne znaczenie.

Tym samym, już niedługo będzie miała miejsce niecodzienna premiera! Po raz pierwszy Rypiński Dom Kultury wyda audiobooka i to z okazji 675 – lecia nadania praw miejskich Rypinowi. To innowacyjne działanie byliśmy w stanie zrealizować dzięki temu, że posiadamy w instytucji Studio Nagrań. To właśnie w nim przez kilka ostatnich tygodni rodziło się słuchowisko, które mamy nadzieję spodoba się wszystkim odbiorcom rypińskiej kultury.

„Powrót Rypilli” opowiada o losach nieco dziwnego stwora, który kiedyś uratował nasze miasto przed zagładą i zniszczeniem. W tym miejscu odsyłamy do lektury świetnego komiksu „Cud nad Rypienicą”, wydanego przez Miejsko – Powiatową Bibliotekę Publiczną z okazji 670 – lecia nadania praw miejskich Rypinowi, w którym poznajemy główną bohaterkę naszego audiobooka. W sposób lekki i przyjemny przedstawimy Wam dalsze losy stwora znad Rypienicy i dlatego tytuł naszej bajki to właśnie „Powrót Rypilli”.

Swoich talentów artystycznych i głosów do słuchowiska użyczyli: Rafał Cieszyński – aktor, Paweł Grzybowski – burmistrz Rypina, Jarosław Sochacki – rypiński starosta, Andrzej Pawlewicz – instruktor, konferansjer RDK, Oliwia i Bartek Rochnowscy – uczestnicy zajęć artystycznych RDK.

Autorką bajki, tekstów piosenek i muzyki jest Justyna Motylewska – wieloletnia istruktorka RDK, kierownik ds. artystycznych, a obecnie pełniąca obowiązki dyrektora.

Montażu słuchowiska podjął się Dariusz Puciński – realizator dźwięku, a grafikę do bajki przygotowała Agnieszka Szwankowska – plastyk RDK. Słuchowisko będzie wzbogacone o prezentację wizualną, stworzoną w oparciu o prace  dzieci z kółka plastycznego, które jeszcze przed pandemią ilustrowały podczas zajęć historyjkę o potworze z miejskiej rzeki.

Słuchowisko ukaże się premierowo w sieci – na naszej stronie internetowej oraz na facebooku RDK już w Dni Rypina – 24 czerwca 2020r.

Bądźcie z nami.

Wyślij na portal społecznościowy Facebook
Wyślij link e-mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ