banerek modernizacja 2.JPG
Wyszukiwarka
Luty 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
24 25 26 27 28 29 1
Czwartek, 27.02.2020
Miejsce: Miejsko - Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie, ul. Warszawska 20, 87-500 Rypin, Sala Wystaw i Promocji
Czwartek, 05.03.2020
Miejsce: Miejsko - Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie, ul. Warszawska 20, 87-500 Rypin, Sala Wystaw i Promocji
baner kup bilet 3.JPG
baner kino.JPG
banerek ministerstwo.JPG
banerek facebook.JPG
banerek twitter.JPG
banerek modernizacja.JPG
grafika
Klub Seniora "Srebrny Włos"

Powstał 13 maja 1974 roku przy ówczesnym Powiatowym Domu Kultury. Początki klubu były zupełnie inne niż jego obecna forma. Na działalność i rozwój miały wpływ życzliwość i pomoc ówczesnych władz i pracowników domu kultury, a także przychylność i dobra wola władz miasta i zakładów pracy. Pierwszym prezesem Klubu był Ignacy Brzeziński. W tym czasie powstały zespoły: chór „Srebrny Włos” oraz Teatr Poezji, którego największym sukcesem było zdobycie III nagrody za montaż poetycki pt. „Czy to jest miłość?” podczas 8 edycji Ogólnopolskiego Artystycznego Ruchu Seniora w 1998 r.

W roku 1980 został wybrany nowy zarząd, którego przewodniczącą została Lucyna Marynowska. Kolejną przewodniczącą Klubu została w  1981 r. Genowefa Szalkowska. W 1994 r. wybrano nowy zarząd, a przewodniczącą została Krystyna Witkowska, pełniąca tę funkcję do roku 2010. Od września 2010  do 2015 roku funkcje przewodniczącej pełniła Barbara Zimnicka, a obecną przewodniczącą Klubu Seniora „Srebrny Włos” jest Urszula Karwicka. Zarząd postanowił uaktywnić Klub przez poszerzenie swojej działalności na ośrodki gminne oraz miasta ościenne. Przekształcono chór w zespół wokalny, stworzono zespół biesiadny „Sami Swoi”. Dzięki ludziom dobrej woli, a także członkom klubu pragnącym, czy to realizować marzenia własnej młodości, czy też przeżyć „jesień życia” aktywnie i twórczo, klub zaczął się rozwijać tworząc różne sekcje zainteresowań, co  w efekcie sprawiło, iż znajduje sie od wielu lat w czołówce najlepszych klubów seniora w kraju. Co roku bierze udział w organizowanym w  Bydgoszczy ( jest ona centrum krajowym, jeżeli chodzi o ruch Seniorów) przeglądzie oceniającym całokształt dorobku klubów Seniora z całej Polski i co roku zdobywa nagrody i wyrazy uznania za różnorodność prowadzonych form oraz pomysłowość w realizacji zadań konkursowych. Dniem spotkań klubu jest każda środa tygodnia. Czasami spotkania te kończą się tylko herbatą i ciastkiem oraz pogaduszkami w swojskim gronie. Najczęściej jednak bywają spotkania pełne niespodzianek. Każde święto jak m.in. Święto Kobiet, Dzień Matki, Babci, uroczystości patriotyczne są co roku zaznaczane w klubie przeróżnymi propozycjami spotkań z ciekawymi ludźmi, wieczorami wspomnień, poezji, śpiewu a nawet tańca. Co roku klub jest organizatorem imprezy zwanej “Jajko Wielkanocne” dla samotnych, zaś z okazji Bożego Narodzenia “Wigilii dla samotnych”, uroczystości ze wszystkimi elementami towarzyszącymi wigilijnym zwyczajom i tradycjom. Różnego typu święta są okazją do spotkań z innymi zaprzyjaźnionymi klubami seniora. Taka wymiana towarzyska jest bardzo korzystna dla wszystkich, gdyż owocuje w nowe doświadczenia. Rypińscy Seniorzy co roku twórczo odnotowują swoją  obecność podczas różnych wydarzeń kulturalnych w naszym mieście, biorą udział w  m.in. : Agrze, Rypińskiej Wiośnie Teatralnej, Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Seniorzy także byli pomysłodawcami Zlotów  Zespołów Artystycznych Klubów Seniora, które odbywają się od ponad 30 lat w Sitnicy. Zlot uznany za ciekawy pomysł na twórczą i aktywną starość został wymieniony w „Atlasie Złotego Wieku” wydanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Zespoły działające przy klubie uczestniczą w różnego typu przeglądach, festiwalach, konkursach odbywających się poza granicami naszego miasta, konfrontując swój dorobek z innymi klubami, pokazują jednocześnie, że Rypin również świetnie „seniorami stoi”. To właśnie w „Srebrnym Włosie” ludzie tzw. trzeciego wieku mogą się dalej realizować, rozbudzać zainteresowania artystyczne. Uśmiech, radość i chwila zapomnienia wśród przyjaciół to spokojniejsze spoglądanie w jutro i  bodziec do życia i działania.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz
się